Gå til indhold
Åbent i dag 11:00 - 16:00

Livstid. Modne kvinder i kunsten

Særudstilling

13. juni 2026 - 20. september 2026

Denne udstilling belyser det moderne gennembruds kvindelige kunstneres skildringer af aldring og køn. Udstillingen præsenterer værker af bl.a. Anna Ancher, Anne Marie Carl-Nielsen, Bertha Wegmann, Anna E. Munch, Olivia Holm Møller og Susette Holten født Skovgaard. De stod over for samfundets optagethed af smukke unge kvindekroppe, mens de bevidnede ældningen af deres egne kvindekroppe. Deres ofte nære samarbejder med hinanden hjalp dem med at udvikle og forny sig, men var også en strategi for overhovedet at klare sig som kvindelig kunstner omkring år 1900. I deres værker skildrer de kvindelige kroppe, der er blevet ældre, med empati og energi.

Udstillingen retter blikket mod et aspekt, der er blevet overset i de senere års genopdagelse af periodens kvindelige kunstnere: aldring. Hvor tidligere udstillinger har fokuseret på køn og repræsentation, vil denne udstilling undersøge, hvorfor alderdommen og især den aldrende kvinde sjældent er blevet mødt med samme anerkendelse og respekt som kunstnernes tidligere værker. Udstillingen sætter dermed både kunstnerens liv og alderens æstetik i centrum og bidrager til en mere nuanceret kunsthistorisk fortælling.

Udstillingen er baseret på et koncept af den amerikanske kunsthistoriker Alice Price, som skrev sin ph.d.-afhandling om Anna Ancher. Price er Adjunct Assistant Professor ved Tyler School of Art and Architecture på Temple University i Philadelphia, Pennsylvania. Udstillingen vises også på Skovgaard Museet i Viborg og Bornholms Kunstmuseum. Alice Price har udviklet det kuratoriske koncept for udstillingen i samarbejde med alle tre kunstmuseer.

Udstillingen ledsages af et forskningsbaseret katalog med artikler af Alice Price, Carina Rech, Marie Laulund, Yvette Brackmann og Pernille Rom Bruun. Udstillingen vises efterfølgende på Skovgaard Museet i Viborg (10. oktober 2026-7. marts 2027) og Bornholms Kunstmuseum (maj-november 2027).

Udstillingen er støttet af: Ny Carlsbergfondet, Augustinus Fonden, William Demant Fonden, A.P. Møller Fonden, Beckett-Fonden, Hoffmann og Husmans Fond.

Anna Ancher. Sorg, 1902. Skagens Museum

Anna Ancher. Sorg, 1902. Skagens Museum